Polski Przedsiębiorca 2019 – Relacja
Znamy już laureatów 5. edycji konkursu „Polski Przedsiębiorca Gazety Polskiej Codziennie”, którego celem jest promowanie postaw przedsiębiorców wspierających rozwój polskiej gospodarki i przyczyniających się do propagowania patriotyzmu gospodarczego.
Tegoroczna uroczystość ogłoszenia zwycięzców konkursu miała bardzo kameralny charakter. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią na uroczystą galę, zorganizowaną w hotelu Marriott Courtyard, nie można było zaprosić nawet wszystkich nominowanych przedsiębiorców. A tych było w tym roku wyjątkowo wielu. – O zwycięstwo w pięciu kategoriach (Eksporter, Innowator, Lider Przemysłu, Reprezentant Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz Filantrop) rywalizowało 23 nominowanych przedsiębiorców. A kapituła konkursu podczas tegorocznych obrad nie miała łatwego zadania, gdyż z roku na rok rośnie liczba prężnie działających polskich firm, które mogą poszczycić się wymiernymi osiągnięciami, zarówno na rynku krajowym, jak i rynkach zagranicznych – poinformowała Beata Dróżdż, prezes zarządu Forum S.A., wydawcy „Gazety Polskiej Codziennie”.
Konkurs to metoda promocji
W organizowanym od 5 lat konkursie nagradzani są przedsiębiorcy najbardziej prężni, innowacyjni, skutecznie promujący polskie produkty na świecie oraz propagujący patriotyzm gospodarczy. – Staramy się szukać przede wszystkim takich przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces pomimo nie zawsze sprzyjających warunków, a ich firmy wykazały się w trudnych czasach zdolnością do przetrwania – stwierdził otwierając galę Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej Codziennie”, przypominając, że właśnie mija 9 lat od utworzenia gazety, której prawie nikt nie dawał większych szans na zaistnienie na bardzo konkurencyjnym rynku medialnym w Polsce. Konkurs, oprócz nagradzania wyróżniających się przedsiębiorców, ma na celu także propagowanie idei patriotyzmu gospodarczego. – Patriotyzm gospodarczy to czynienie wszystkiego, co służy rozwojowi polskiej gospodarki, umacnia jej pozycję. Dlatego ważne jest, żeby produkty polskich firm miały zbyt zarówno na krajowym, jak i zagranicznych rynkach, żeby przedsiębiorcy inwestowali, wprowadzali innowacje. Trzeba te działania wspierać. To zadanie m.in. mediów i organizacji społecznych. Konkurs „Gazety Polskiej Codziennie” można uznać za element tego wsparcia, gdyż promuje przedsiębiorców najbardziej aktywnych i skutecznych w tych działaniach – podkreślił w swoim przesłaniu do uczestników gali Jarosław Kaczyński, wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości.
Budują siłę polskiej marki
Uwolnienie potencjału polskiej gospodarki oraz promocja polskich produktów i usług to jeden z głównych celów organizowanego od pięciu lat Kongresu 590. Zostało to dostrzeżone przez kapitułę konkursu „Polski Przedsiębiorca 2019 ”, która nagrodę w kategorii Innowator przyznała Remigiuszowi Kopoczkowi, prezesowi firmy Kongres 590 sp. z o.o., organizującej imprezę. – Obecna sytuacja nie sprzyja organizacji kongresów, dlatego przygotowaliśmy wersję imprezy on-line. Zapewnia to autorska platforma Lokkarto, która umożliwia zdalne uczestnictwo w wirtualnych audytoriach czy zwiedzanie wirtualnych stoisk – powiedział podczas odbierania nagrody Remigiusz Kopoczek. Nowatorskie rozwiązanie organizatorów Kongresu 590 ma być wykorzystane podczas piątej edycji imprezy, którą przesunięto na wiosnę przyszłego roku.
Laureatem tegorocznej edycji konkursu w kategorii Eksporter został Bogdan Pęski, prezes zarządu B. D. Art Sp. z o.o. Sp.k. Firma, obchodząca w tym roku 25-lecie działalności, specjalizuje się w produkcji artykułów dekoracji wnętrz, takich jak ramy, listwy ramiarskie, lustra, które sprzedaje za pośrednictwem współpracujących sieci handlowych i poprzez sklep internetowy w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach. – Działalność takich firm wzmacnia nie tylko potencjał polskiej gospodarki, lecz buduje markę polskich wyrobów na świecie – stwierdziła wręczając nagrodę Anna Gembicka, wiceminister finansów, funduszy i polityki regionalnej. Jak poinformował Bogdan Pęski, firma nie tylko rozwija eksport, ale też realizuje nowe inwestycje w kraju. B.D. Art. oczekuje obecnie na ostateczną decyzję w sprawie pozwolenia na budowę huty szkła płaskiego na Lubelszczyźnie. Powstanie huty przyczyni się do powstania nowych miejsc pracy nie tylko w zakładzie produkcyjnym, ale też stworzy szansę rozwoju współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami i dostawcami.
Rolnictwo, eksport, prawo konstytucyjne
W kategorii Lider Przemysłu laureatem został Piotr Wojciechowski, prezes zarządu WB Electronics S.A., największego polskiego producenta nowoczesnych technologii obronnych, który oferuje zaawansowane rozwiązania dla sił zbrojnych z całego świata. Z kolei w kategorii MŚP nagrodzono
Tomasza Bieńkowskiego, prezesa zarządu Polskiej Federacji Ziemniaka, która podejmuje różne typu działania służące rozwojowi produkcji ziemniaka w naszym kraju oraz eksportu, dzięki którym Polska ma znowu stać się ziemniaczaną potęgą. Natomiast w kategorii Filantrop zwycięzcą konkursu został Jerzy Kwaśniewski, prezes zarządu Instytutu na Rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, który zajmuje się m.in. promocją dorobku polskiego prawa konstytucyjnego przez działania na rzecz ochrony wartości konstytucyjnych oraz wolności człowieka, w szczególności wolności religii i przywiązania do polskiego dziedzictwa narodowego, a także polskiej kultury prawnej.
Specjalne wyróżnienie „Gazety Polskiej Codziennie” przyznano Anatolowi Timoszukowi, prezesowi zarządu firmy AC S.A., producentowi zestawów i podzespołów do samochodowych systemów instalacji gazowych LPG/CNG, który eksportuje do ponad 50 krajów świata. Z kolei wyróżnienie „za budowanie wspólnej przyszłości, wspieranie polskiego potencjału i talentów” trafiło do British American Tobacco Polska. Fabryka koncernu w Augustowie jest jednym z najważniejszych zakładów produkcyjnych Grupy BAT na świecie.