Laury dla liderów polskiej gospodarki. Gala Polski Przedsiębiorca „Gazety Polskiej Codziennie”

Rozstrzygnięto VIII edycję konkursu Polski Przedsiębiorca „Gazety Polskiej Codziennie”. Podczas uroczystej gali w warszawskim hotelu Regent nagrodzono wyróżniających się polskich przedsiębiorców, a także firmy i instytucje, które w działaniach nie tylko dbają o wyniki finansowe i rozwój swoich organizacji, ale starają się promować idee patriotyzmu gospodarczego i społecznej odpowiedzialności biznesu. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją konkursu objął premier Mateusz Morawiecki.

Organizowany od ośmiu lat przez „Gazetę Polską Codziennie” konkurs stara się promować polską przedsiębiorczość, podkreślając znaczenie firm z polskim kapitałem w rozwoju gospodarki narodowej. Celem konkursu jest wyróżnianie najlepszych, najbardziej pomysłowych i innowacyjnych rodzimych przedsiębiorców, eksporterów, którzy z powodzeniem sprzedają na zagranicznych rynkach swoje produkty.

Wielu z laureatów i nominowanych w konkursie osiągnęło znaczące sukcesy biznesowe, pozostając wiernymi ideom patriotyzmu gospodarczego i działając zgodnie z jego zasadami. Wśród nich nie brakuje filantropów, którzy chętnie dzielą się owocami swojego sukcesu z potrzebującymi, angażując się w działania charytatywne. To m.in. dzięki umiejętnościom, determinacji i zaangażowaniu polskich przedsiębiorców, potrafiących szybko dostosować się do nowej rzeczywistości, naznaczonej pandemią i rosyjską agresją na Ukrainę, udało się Polsce stosunkowo łagodnie przejść przez kolejne kryzysy i utrzymać pozycję jednej z najszybciej rozwijających się europejskich gospodarek. 

Polscy przedsiębiorcy dobrze sobie radzą nawet w kryzysowych czasach

Organizowany przez „Gazetę Polską Codziennie” konkurs to wspaniała inicjatywa, która wychodzi naprzeciw potrzebom gospodarczym naszego kraju. Jeżeli chcemy, żeby polskie produkty były dostrzegane na świecie, musimy je promować. Warto też wyróżniać liderów środowiska przedsiębiorców, pokazując innym, jak odnosić sukcesy

– wskazała Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, w przesłanym liście do uczestników gali. 


– Konkurencja gospodarcza przypomina rywalizację sportową. I tak jak w sporcie prawdziwych czempionów poznaje się po tym, jak radzą sobie w warunkach kryzysowych. I właśnie dlatego polskie firmy postrzegam jako europejskich czempionów. Polska gospodarka startowała do rywalizacji na globalnych rynkach z bardzo odległych pozycji. Jeśli brać pod uwagę ostatnie 30 lat, czyli czas, w którym sami mogliśmy decydować o swoim losie, to zajmujemy miejsce na podium globalnych rankingów rozwoju. Ten sukces to efekt pracy setek tysięcy polskich firm, również tych wyróżnianych w konkursie „Gazety Polskiej Codziennie”.

– stwierdził w nagranym wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki. 

Jak wspomniał szef polskiego rządu, ostatnie lata były najlepszym probierzem siły polskiej gospodarki.

– Wielu ekspertów obawiało się, że pandemia i kryzys sprawią, iż nasza gospodarka rozpadnie się jak domek z kart. Tymczasem stało się coś zupełnie odwrotnego. Polska osiągnęła jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych w Europie w krytycznych kwartałach naznaczonych pandemią i wojną, a bezrobocie jest obecnie w Polsce najniższe w całej Unii Europejskiej i najniższe w historii Trzeciej Rzeczypospolitej. Powiedzmy sobie wprost: daliśmy radę. Dzięki współpracy państwa i prywatnego biznesu pokazaliśmy, że jesteśmy odporni nawet na wstrząsy o zasięgu globalnym. Kiedyś to Polska podążała za europejskimi trendami, a dziś to polscy przedsiębiorcy bardzo często wyznaczają te trendy

– podkreślił premier Morawiecki.

Okna i drzwi polskim hitem eksportowym 

W tegorocznej edycji konkursu Polski Przedsiębiorca „Gazety Polskiej Codziennie” laureaci zostali wyłonieni w czterech kategoriach: Eksporter, Innowator, Reprezentant małych i średnich przedsiębiorstw oraz Filantrop. 

Zwycięzcą kategorii „Eksporter” został Tadeusz Konaszuk, prezes zarządu firmy P.W. Vikking KTS Sp. z o.o. z Białej Podlaskiej, która jest czołowym polskim producentem stolarki budowlanej. Jak wskazał uczestniczący w gali Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych, firma Vikking jest przykładem, że nawet w trudnych czasach można rozwijać produkcję, zdobywać najpierw rynek krajowy, a potem wchodzić ze swoimi produktami na rynki kolejnych krajów na całym świecie.

– Dzisiaj konkurencję wygrywa się przede wszystkim jakością, spełnianiem najwyższych standardów i oczekiwań klientów. Ale pomocny jest też polski charakter, który nie pozwala poddać się, kiedy jest trudno

– podkreślił Maciej Małecki.

Tadeusz Konaszuk, dziękując za prestiżowe wyróżnienie, przypomniał, że Polska jest światowym liderem w produkcji i eksporcie stolarki budowlanej (otworowej). A Vikking jest pionierem na rynku w zakresie produkcji personalizowanych drzwi i okien. Firma z Białej Podlaskiej jest producentem energooszczędnych kompozytowych drzwi wejściowych i okien PVC z innowacyjną opatentowaną strukturą drewnopodobną Real Wood. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości komponentów produkty osiągają ponadprzeciętne parametry użytkowe w zakresie bezpieczeństwa i energooszczędności. Znaczącą część produkcji firma sprzedaje za granicą. Główne rynki eksportowe spółki to: Stany Zjednoczone, Kanada, Irlandia, Norwegia, Francja, Włochy, Litwa, Łotwa Estonia, a także Korea Południowa.

Warto wspomnieć, że prezes Tadeusz Konaszuk jest nie tylko doświadczonym menedżerem, ale i wynalazcą, autorem wielu patentów i rozwiązań technicznych oraz technologicznych w zakresie produkcji i wdrażania innowacji w stolarce otworowej. 

Technologia w służbie ochrony środowiska

Laureatem kategorii Innowator został Henryk Siodmok, prezes zarządu firmy Mo-BRUK SA, lidera branży przetwarzania odpadów przemysłowych w Polsce. Dzięki zrealizowanym inwestycjom w linie do unieszkodliwiania odpadów spółka jest w stanie zutylizować zdecydowaną większość rodzajów odpadów powstających w naszym kraju. Jak podkreślił prezes Siodmok, kierowana przez niego firma jest jedną z nielicznych w Europie, które zajmują się m.in. przetwarzaniem odpadów niebezpiecznych. Notowana na warszawskiej giełdzie spółka stawia na rozwój technologiczny oraz zwiększanie potencjału wytwórczego szczególnie w obszarze zestalania i stabilizacji. Jest to wyjątkowa – na skalę europejską – kompetencja spółki, jeśli chodzi o przetwarzanie odpadów niebezpiecznych. 

Misją firmy Mo-BRUK jest zapewnienie wszystkim zainteresowanym klientom usługi utylizacji odpadów każdego rodzaju, z gwarancją ich dalszego przetworzenia, zgodnie z zachowaniem najwyższych wymogów ochrony środowiska. Ze względu na profil działalności od lat w centrum zainteresowania firmy są kwestie środowiskowe. W 2022 r. lider polskiej branży przetwarzania odpadów przemysłowych opublikował pierwszy w swojej historii raport ESG (przedstawiający działania w obszarach środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego). Na ten rok kierowana przez Henryka Siodmoka firma zaplanowała kolejnych kilka ambitnych działań związanych z ESG, takich jak publikacja pierwszej w historii organizacji strategii ESG, kolejnego raport ESG oraz upublicznienia kalkulacji śladu węglowego. 

Wysokiej jakości żywność zawsze będzie ceniona 

Najwyżej ocenionymi reprezentantami małych i średnich przedsiębiorstw w tegorocznej edycji konkursu zostali Ewa Klimek oraz Jerzy Klimek, współwłaściciele firmy Rolniczy Handel Detaliczny Klimek, zajmującej się wytwarzaniem wędlin i innych wyrobów z mięsa pochodzącego z własnej hodowli trzody chlewnej. Jak wskazał w liście skierowanym do uczestników gali Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, działalność nagrodzonej firmy rodzinnej pokazuje, że prowadzenie nawet małego gospodarstwa rolnego może być opłacalne. A sukces można osiągnąć dzięki własnej hodowli, tradycyjnym recepturom i postawieniu na wysoką jakość produktów.

„Warte podkreślenia jest to, że właściciele firmy, oprócz rozwijania swojej produkcji, jednocześnie zachęcają innych rolników do rozpoczynania własnej działalności, opierającej się na produkcji wysokiej jakości żywności z oznaczeniem >>Produkt Polski<<” 

– napisał minister Robert Telus.

Jerzy Klimek prowadząc przez 30 lat firmę budowlaną zajmował się równocześnie hodowlą trzody chlewnej. W przydomowej masarni metodą prób oraz błędów uczył się, w jaki sposób wytwarzać różne produkty według własnych receptur. Wędliny robił głównie w okresach świątecznych na potrzeby najbliższej rodziny. W pewnym momencie prowadzenie gospodarstwa stało się mało opłacalne, a kierowana przez niego firma upadła z powodu wybuchu pandemii. Wtedy Jerzy Klimek zdecydował się na stworzenie własnej masarni. W 2021 r. razem z żoną założyli firmę Rolniczy Handel Detaliczny Klimek (RHD Klimek), która szybko zaczęła się rozwijać. Na początku firma swoją działalność opierała na sprzedaży produktów na rynku lokalnym i regionalnym, a od kilku miesięcy także i ogólnopolskim. Dzięki własnym, niepowtarzalnym recepturom wyroby firmy wyróżniają się na rynku dobrym smakiem i jakością (bez sztucznych konserwantów i barwników). Warto podkreślić, że chów trzody opiera się na stosowaniu paszy, która w większości jest produkowana z własnych zbóż. 

Docenienie znaczenia ruchu Olimpiad Specjalnych

Laur w kategorii Filantrop przypadł prezes Annie Lewandowskiej oraz Joannie Styczeń-Lasockiej, dyrektor generalnej Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne Polska, programu akredytowanego przez międzynarodowy ruch Special Olympics inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Poza sportem stowarzyszenie tworzy inicjatywy zmieniające świadomość społeczeństwa dotyczące potencjału, umiejętności i potrzeb osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sport pozwala zawodnikom na pokazanie ich emocji, pełnienie różnych ról społecznych, edukację, aktywność zawodową. W ten sposób przełamuje się stereotypy, przyczynia się do lepszego zrozumienia i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Olimpiady Specjalne zostały stworzone w przekonaniu, że osoby z niepełnosprawnością intelektualną, potrafią przy odpowiedniej zachęcie i instrukcji trenować, cieszyć się i czerpać korzyści z uczestnictwa w sportach indywidualnych i zespołowych dostosowanych, jeśli to niezbędne, do ich potrzeb i możliwości. Mottem każdego zawodnika są słowa przysięgi olimpijskiej wypowiadane w trakcie ceremonii otwarcia zawodów sportowych: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”. W ramach stowarzyszenia Olimpiady Specjalne w Polsce trenuje ponad 17, 5 tys. zawodników zrzeszonych w 507 klubach, w 18 oddziałach regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. 

Specjalne wyróżnienie dla lidera sektora zbrojeniowego 

W ramach tegorocznej edycji konkursu redakcja „Gazety Polskiej Codziennie” przyznała specjalne wyróżnienie Polskiej Grupie Zbrojeniowej (PGZ), liderowi polskiego przemysłu i jednemu z największych koncernów obronnych w Europie.

– Firma ta mogłaby być nagrodzona we wszystkich kategoriach naszego konkursu. Jest to bowiem innowator, który produkuje sprzęt na najwyższym światowym poziomie i który sprawdza się m.in. podczas działań wojennych za naszą wschodnią granicą. To także eksporter, sprzedający swoje produkty na wielu rynkach świata. A również w pewnym sensie filantrop, gdyż sporo sprzętu produkowanego przez PGZ zostało podarowane przez państwo polskie Ukrainie. Ale przede wszystkim firma jest wielką dumą Polski. Bo PGZ jest dzisiaj marką rozpoznawalną na wszystkich salonach obrony, firmą opisywaną w najbardziej prestiżowych gazetach na świecie

– powiedział Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”.

Grupa PGZ skupia obecnie ponad 50 spółek oraz posiada udziały w 32 innych – z branży obronnej, stoczniowej, nowych technologii. Priorytetem PGZ jest szeroki udział polskiego przemysłu zbrojeniowego w programach Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP w celu zwiększenia potencjału obronnego kraju. Spółka skupia się także na wzmacnianiu swojej pozycji na rynkach międzynarodowych i rozwijaniu możliwości eksportowych.