Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska | NOMINACJA W KATEGORII FILANTROP

 Olimpiady Specjalne Polska to program narodowy akredytowany przez międzynarodowy ruch Special Olympics Inc., którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Poprzez sport zawodnicy Stowarzyszenia rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. Stowarzyszenie stworzyło wiele inicjatyw o charakterze zdrowotnym (Zdrowi Sportowcy), edukacyjnym (Dołącz do nas), integracyjnym (Młodzi Sportowcy, Lider Olimpiad Specjalnych), a także wolontariackim. 

Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej początki sięgają lat 60. XX w., kiedy to Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego, podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując w 1963 r. pierwsze półkolonie dla młodzieży, pokazała, jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa. Dziś ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje ponad 5 mln zawodników na całym świecie. Sport pozwala zawodnikom na wyrażanie emocji, pełnienie różnych ról społecznych, edukację, aktywność zawodową – przełamując stereotypy przyczynia się do lepszego zrozumienia i akceptacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. 

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął oficjalną działalność, jeszcze na początku lat 80. XX w. Od tego czasu systematycznie rozwijał się, przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i oddaniu rodzin sportowców, trenerów, wolontariuszy i działaczy. W Olimpiadach Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17,5 tys. zawodników zrzeszonych w 507 klubach, w 18 oddziałach regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. Rocznie, oprócz regularnego cyklu treningowego, stowarzyszenie organizuje ponad 260 imprez sportowych i zawodów. W ruchu Olimpiad Specjalnych w Polsce uczestniczy również 1445 trenerów, 659 członków rodzin i 7372 wolontariuszy. 

Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska od 2005 r. ma status organizacji pożytku publicznego. Działalność stowarzyszenia opiera się głównie na pracy wolontaryjnej, wspomagana jest finansowo przez instytucje publiczne, sponsorów i prywatnych darczyńców. Do grona przyjaciół organizacji należy m.in. małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, która sprawuje patronat honorowy nad Stowarzyszeniem. Prezesem Stowarzyszenia jest Anna Lewandowska, sportsmenka, propagatorka zdrowego stylu życia, autorka książek i programów treningowych.