Władysław Grochowski  | NOMINACJA W KATEGORII FILANTROP

Władysław Grochowski  | PREZES ARCHE S.A.

Arche łączy ludzi” – to hasło, którym kieruje się spółka Arche S.A. kierowana przez Władysława Grochowskiego. Głównym celem działalności polskiej firmy, działającej na krajowym rynku hotelarskim oraz deweloperskim, jest renowacja zabytków z poszanowaniem historycznego klimatu i naturalnego otoczenia. Tworząc „kolekcję Arche”, firma stawia na bycie blisko lokalnych społeczności i inspirowanie ludzi do pozytywnych zmian. Misją prezesa Grochowskiego jest budowanie szczęśliwych społeczności oraz pomoc osobom wykluczonym, dlatego od wielu lat aktywnie pomaga osobom niepełnosprawnym, chorym i starszym. 

Realizując swoją misję Władysław Grochowski wraz z żoną założyli Fundację Leny Grochowskiej, której głównym obszarem działalności jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fundacja włącza ich do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie. W oddziałach Fundacji w Siedlcach, Warszawie, Łochowie i Gdańsku pracuje 48 osób z niepełnosprawnościami intelektualnymi, które dotychczas były wykluczone z rynku pracy. 

Fundacja Leny Grochowskiej, która powstała w 2014 r. z w ramach Grupy Arche, początkowo skupiała się na pomocy Polakom wysiedlonym za wschodnie granice kraju w powrocie do ojczyzny. Dzięki wsparciu Fundacji udało się sprowadzić do Polski 25 rodzin z Kazachstanu, Uzbekistanu, Turkmenistanu oraz z Ukrainy. 

Z biegiem lat działalność Fundacji rozszerzyła się i obejmuje także przedsięwzięcia oscylujące wokół szeroko pojętej kultury, sztuki i tradycji. Jednak głównym obszarem działań jest wsparcie osób z niepełnosprawnością intelektualną. Fundacja włącza ich do życia zawodowego i społecznego przede wszystkim poprzez zatrudnienie, które podejmują w utworzonym w 2019 r. w strukturach Fundacji Warsztacie Rękodzieła Artystycznego. Dzisiaj pod marką „toMy” kilkadziesiąt osób z niepełnosprawnością intelektualną, zespołem Downa, Aspergera czy autyzmem tworzy niepowtarzalną ceramikę, dekoracje wnętrz w hotelach Arche, obrazy, autorskie torby i t-shirty oraz rzeźbę. W pracowniach cukierniczych powstają ciasta i ciasteczka oraz tradycyjny chleb w piecu opalanym drewnem. 

W Fundacji pracują osoby niesprawne w stopniu umiarkowanym i znacznym, a ta praca jest ich pierwszym zatrudnieniem, pomimo tego, że mają po 30– 40 czy 50 lat. Wraz z osobami z niepełnosprawnością pracują instruktorzy, którzy organizują zadania i czuwają nad ich realizacją. Zazwyczaj jeden instruktor pracuje z 4–5 osobami. Zmiany, jakie założyciele Fundacji obserwują u pracowników, są niesamowite. Po kilku miesiącach to nie są te same osoby: pewni siebie, bardzo samodzielni, dowartościowani, bo chociaż nie znają wartości pieniądza, sam fakt, że partycypują w kosztach utrzymania domu, podnosi ich samoocenę. Obserwowane efekty motywują do rozwoju Fundacji i wyznaczają kierunek jej dalszych działań. W 2020 r. otworzono pierwszy oddział Fundacji w Łochowie, a w 2021 r. kolejny – na warszawskim Ursynowie. Wkrótce oddziały Fundacji Leny Grochowskiej znajdą się także w Żninie i Gdańsku.a

Dodaj komentarz